طراحی بنر

طراحی کاتالوگ

طراحی کاتالوگ
طراحی کاتالوگ

طراحی کاتالوگ (Catalog Design) و چاپ کاتالوگ Catalog Print برای محصولات عمده یک شرکت تولیدی و یا برای ارائه خدمات یک شرکت طراحی و چاپ صورت می پذیرد.

طراحی کاتالوگ ها دارای جزئیاتی هستند که برای مصرف کننده اهمیتی ندارند اما برای واسطه یا فروشنده و یا مغازه داری که این کالا یا خدمات را به مصرف کننده عرضه می کند مهم می نماید. طراحی کاتالوگ ها بسته به نوع طراحی معمولا در چند لت یا سیمی یا منگنه ای چاپ می گردند.

طراحی کاتالوگ چیست؟

کاتالوگ Catalog و بروشور Brochure به یک فایل جمع آوری شده از کالا و یا خدمات ارائه گردیده به واسطه شرکت شما و یا سازمان‌ های دیگر با اطلاعات جامع و کامل مورد نیاز برای ارائه دهنده کالا و خدمات گفته می شود.

در حقیقت در طراحی کاتالوگ و طراحی بروشور جهت افرادی که به عنوان رابطه تولید کننده ، بازار هدف و مخاطبین می باشند، جمع آوری و چاپ می گردد. این افراد معمولا خریدهای انبوهی دارند و یا افرادی هستند که وظیفه ارائه محصول را دارند. کاتالوگ ها معمولا به صورت محدود چاپ و در اختیار خریداران و شرکت ها قرار می گیرند. کاتالوگ ها گونه ای از تبلیغات در زمینه تولید و ارائه خدمات است که می توان آن ها را برقرار کننده مستقیم و انتقال دهنده مفهوم و تاریخچه و محصولات شرکت دانست. از ایجاد کاتالوگ تا کنون زمان زیادی نمی گذرد طراحی کاتالوگ نزدیک به یک قرن است که رواج یافته است.

با رشد محصولات و خدمات و همچنین عدم جوابگویی تراکت ها و بروشور های تک رنگ و همچنین هزینه بر بودن معرفی های حضوری ناچار برای ایجاد انگیزه و معرفی محصولات در بازار شرکت ها اقدام به خلق شیوه جدیدی از گرافیک شدند تا مخاطبین بتوانند در فرصت مناسب با تولیدات و خدمات ارائه شده توسط شرکت ها آشنا شوند، همچنین با رشد و تنوع کالاها برای جامعه و همچنین گسترش فعالیت های صنعتی بعد از جنگ جهانی، صنعت تبلیغات را به گونه‌ ای رشد داد که هیچ وقت خدمت و یا محصولی بدون طراحی کاتالوگ جایی در بازار نداشت باشد. لذا در طی زمان جهت هدایت ذهن مخاطبین باید روشی یافت تا با آن روش بتوان بازار موجود را از دست دیگر رقبا خارج نمود و این فعالیت ها در نهایت تبدیل به رشد عرصه گرافیک و طراحی گرافیکی گردید. کاتالوگ ابزار مناسبی بود تا مخاطبین بتوانند راغب به خواندن و دیدن تصاویر در جهت شناخت بالاتر محصولات و خدمات، در زمان کوتاهتری باشند.

کاتالوگ از عناصری همچون ارائه شناخت از لحاظ کمی و کیفی- تصاویر محصولات معرفی شرکت ها و ساختار فنی چه از مسیر گرافیکی و چه از نظر ستون، عملکردهای وسیعی دارد.

در ابتدا طراحی کاتالوگ ها به صورت برگه ای و پشت و رو بودند که شکل ظاهری آنها شبیه به بروشورهای امروزی بود و جلدی همچون پوستر را دارا بودند و چندی بعد ابعاد آن به صورت استاندارد ظاهر گردید که ابتدا توسط فرانسوی ها ارائه گردید. بر اساس این تعریف طراحی کاتالوگ معمولا از دو کاغذ یا بیشتر تشکیل شده و علاوه بر آن از نوشته نیز بهره می برد. از مهمترین دلایل استفاده از کاتالوگ دادن توانایی درک به مخاطبین بازار هدف جهت شناخت تولیدات و خدمات است.

نکات مهم در طراحی کاتالوگ

قبل از توزیع و چاپ کاتالوگ داشتن یک استراتژی دقیق ، مناسب و هدفمند بخوبی میتواند در امر بازایابی از طریق طراحی کاتالوگ اثر بخشی خوب و موثری داشته باشد .از آن جایی که کاتالوگ تبلیغاتی می تواند با وجود تصاویر ، متون و … در یک فرم چشم نواز قرار بگیرد و پس از انتقال به مشتریان بازدهی بالایی داشته باشد .

5 نکته کلیدی برای افزایش فروش از طریق کاتالوگ

انتخاب مخاطب : مخاطبان خود را بخوبی بشناسید ، اولین قدم برای موفقیت یک کاتالوگ شناخت خوب از نیاز های مخاطب می باشد و استراتژی را بر اساس آن بچینید توضیح مناسب درباره ویژگی های محصول که مخاطب مد نظر دارد باعث میشود تصمیم آگاهانه ای درباره انتخاب محصول گرفته شود .

انتخاب محصولات : پس از بررسی و شناخت مخاطب انتخاب دقیق و موشکافانه در معرفی محصول می تواند مفید باشد انتخابی محصولی که تازگی دارد و جزو نیازهای مشتریان محسوب می شود .

خدمات پس از فروش : در طراحی کاتالوگ و چاپ کاتالوگ بخوبی اشاره به نحوه پشتیبانی از مشتریان داشته باشید ، راه های ارتباطی از طریق کانال مختلف جهت پاسخگویی به نیازها را درکاتالوگ درج و به مشتریان معرفی کنید .

در نتیجه موارد ذکر شده ، تجزیه و تحلیل عمکرد شرکت به مدیران امر بازاریابی کمک خواهد که در موضوع تبلیغات طراحی کاتالوگ ، طراحی بروشور و حتی دیگر تبلیغات مانند طراحی کارت ویزیت ،طراحی بنر و ست اداری به موفق بیشتر در امر فروش برسند .

طراحی کاتالوک الکترونیکی
طراحی کاتالوک الکترونیکی

مزایای استفاده از طراحی کاتالوگ الکترونیکی

طراحی کاتالوگ الکترونیک مزایای بسیاری نسبت به نمونه های همسان اما چاپی خود دارد. در این شیوه از طراحی تغییرات محسوسی در هزینه ها وجود دارد و محدودیت هایی که ممکن است از سمت سازمان حقوق نظارت بر چاپ وجود داشته باشد روی نسخه های آنلاین طراحی کاتالوگ اعمال نمی شود.  به عبارت دیگر طراحی کاتالوگ آنلاین ساده ترین راه برای معرفی و عرضه محصولات است.

محدودیت های دیگری نظیر شیوه چاپ تصاویر و جلوه های خاص آن ها در نسخه های چاپی نیز وجود دارد که با طراحی به شکل آنلاین به صورت کامل برطرف می شود. از طرف دیگر با استفاده از طراحی کاتالوگ الکترونیک می توانید محصولات خود را به صورت دوره ای به مجموعه نمونه کار بیفزایید و دیگر نیازی  به ویرایش های پرهزینه ندارید.

آشنایی با مزایای استفاده از طراحی کاتالوگ الکترونیکی

 

  • کاهش چشمگیر هزینه ها

کاتالوگ های چاپی نسخه های سخت و غیرقابل تغییر هستند که با توجه به مصرف جوهر و کاغذ هزینه های زیادی دارند. قیمت این موارد در بازار همواره متغیر است و از طرفی هزینه های ارسال را نیز به همراه دارند. در طراحی کاتالوگ آنلاین هزینه های چاپ و ارسال با استفاده از ایمیل برای همیشه حذف می شوند.

  • گسترش در بازار

با استفاده از این شیوه طراحی کاتالوگ می توانید محصولات خود را بدون محدودیت به بازار جهانی معرفی کنید و محدودیت فیزیکی برای همیشه از بین می رود.

  • ارتباط مستقیم با مشتریان

برخلاف نمونه های فیزیکی با استفاده از طراحی کاتالوگ امکان ارتباط مستقیم با مشتریان، ثبت نظرات آن ها و کسب اطلاعات بیش تر با استفاده از نمونه های آنلاین فراهم می شود.

  • به روزرسانی منظم

امکان ویرایش محتوا در هر زمان و بدون صرف هزینه همان به روزرسانی منظم است که از دیگر مزایای استفاده از طراحی کاتالوگ الکترونیکی می باشد.