طراحی بنر
 

طراحی بسته بندی

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
طراحی بسته بندی

طراحی بسته بندی چیست؟

بسته‌بندی، محافظی است که سلامت کالای محتوی خود را از مرحله پس از برداشت و تولید تا مرحله مصرف (نگهداری یا انبارهائی) حفظ کند.طراحی بسته‌بندی به معنی ساخت یا تهیه و تعبیه ظرف یا محافظی نیز تعبیر شده که  می‌تواند سلامت کالای مظروف یا محتوی خود را در فاصله زمانی بعد از برداشت، تولید و در مرحله حمل و نقل، انبارداری و توزیع تا مصرف نهایی حفظ کند و از صدمات و خطرات احتمالی فیزیکی یا شیمیایی آن جلوگیری کند. بسته هم ‌به معنی تهیه ظروف، محافظ یا سیستمی است که سلامت کالای مظروف خود را در فاصله تولید تا مصرف حفظ کرده و آن را از ضربات، صدمات، لرزش، فشار و ارتعاش مصون نگه  می‌دارد.  اما در یک تعریف بهتر، طراحی بسته بندی مکملی است به عنوان یک هنر یا علمی که در رابطه با توسعه و استفاده از مواد، روش ها و تجهیزات برای بکارگیری محصول در یک ظرف به منظور محافظت از محصول در برابر مراحل مختلف تعریف می‌‌شود، یا به عبارتی در تعریف طراحی بسته‌بندی می‌توان گفت که بسته‌بندی عبارت است از هرگونه ظرف یا بسته‌ای که محصول در آن برای فروش به بازار عرضه می‌شود و به وسیله آن اطلاعات لازم در مورد محصول به مصرف‌کنندگان منتقل می‌شوند.

بسته بندی

مزایای طراحی بسته بندی خوب چیست؟

 • امکان نگهداری وحفاظت کالا در برابر عوامل شیمیایی وفیزیکی،میکانیکی به مدت طولانی 
 • شکل مهندسی بهتر ودر نتیجه چیدمان ونظم بیشتر
 • کارآیی بهتر وسهولت در مصرف             
 • حمل ونقل آسان وکاهش احتمال آسیب دیدگی برای حفظ از عوامل مختلف محیطی                   
 • کاهش احتمال سرقت ودستبرد چرا که امکان شمارش بسیار سریع ودقیق به صورت اتوماتیک انجام خواهد شد    
 • توزیع راحتتر          
 • فروش بیشتر   
 • تقلیل ضایعات  
 • کمک به خرید آگاهانه توسط مصرف کننده            
 • صرفه جویی(استفاده بهینه از مواد اولیه مورد نیاز)               
 • کمک به افزایش سطح در آمد واشتغال   
 • حفظ محیط زیست           
طراحی بسته بندی

یك طراحی بسته‌ بندی خوب، از محصول در طی حمل و نقل، فرآیند بارداری، قفسه مغازه خرده فروشی و در قفسه خانه مشتری مراقبت می‌ كند. تا زمانی كه توزیع محصول را در زمان و مكان مفید ارائه كند. بسته ‌بندی از طریق فراهم آوردن درجه مناسبی از حفاظت در مقابل شكستگی، فاسد شدن و گم‌ شدن محتویات محصول، به ارزش محصول می‌ افزاید.
به طور كلی می‌ توانیم وظایف بسته‌ بندی را به طور خلاصه به صورت زیر بیان كنیم: حفاظت و نگهداری كالا منظور از «حفاظت» پیشگیری از آسیب فیزیكی و منظور از«نگهداری» توقف یا جلوگیری از تغییرات شیمیایی و بیولوژیكی می ‌باشد.

یك بسته‌ بندی خوب، از محصول در طی حمل و نقل، فرآیند بارداری، قفسه مغازه خرده فروشی و در قفسه خانه مشتری مراقبت می‌ كند. تا زمانی كه توزیع محصول را در زمان و مكان مفید ارائه كند. بسته ‌بندی از طریق فراهم آوردن درجه مناسبی از حفاظت در مقابل شكستگی، فاسد شدن و گم‌ شدن محتویات محصول، به ارزش محصول می‌ افزاید.

به طور كلی می‌ توانیم وظایف بسته‌ بندی را به طور خلاصه به صورت زیر بیان كنیم: حفاظت و نگهداری كالا منظور از «حفاظت» پیشگیری از آسیب فیزیكی و منظور از«نگهداری» توقف یا جلوگیری از تغییرات شیمیایی و بیولوژیكی می ‌باشد.

آسان ‌ترشدن استفاده از محصول

بسته‌ بندی عملكرد مناسبی برای واسطه‌ ها، توزیع كنند گان و مشتریان جهت آسایش ارائه می‌كند. بسیاری از تسهیلات كه به وسیله یك بسته ‌بندی مناسب ارائه می ‌شوند، چیز هایی نظیر برچسب محصول، نحوه مصرف و استاندارد بودن می‌ تواند باشد.

نقش اطلاع رسانی بسته ‌بندی

طراحی بسته بندی می‌تواند به كسب یك شناخت كلی از محصولات مختلف توسط مصرف كننده كمك كند كه آرم یا نام شركت مربوطه بیشترین وظیفه را در این میان به عهده دارد.

بازاریابی برای محصول

در جایی كه رقابت بین شركت‌ها پیش می ‌آید بسته ‌بندی برتر می ‌تواند در شناخت محصول شركت از محصول رقبا مفید واقع شوند. جلب توجه، مصرف كننده بسته ‌بندی به فروش محصول در مغازه كمك می ‌كند به عبارتی بسته ‌بندی می‌ تواند همانند یك فروشنده موفق در تبلیغ كالای درون خود كار آمد باشد.

بسته بندی وظیفه حفاظتی، ارتباطی

طراحی بسته بندی : بسته بندی سیستم مركبی است كه هم وظیفه حفاظتی (Protective) و هم وظیفه ارتباطی یا اطلاع رسانی (Information active) را بر عهده دارد. به همین جهت طراحی بسته‌ بندی به عنوان یكی از رسانه ‌ها، محمل ‌ها یا طریق ایجاد ارتباط و اطلاع رسانی نیز مورد مطالعه قرار می‌گیرد.
در بسته ‌بندی اگر پوشش حفاظتی در حد كفایت نباشد، كالا از نظر فیزیكی آسیب می‌بیند اگر پوشش، اطلاعاتی نادرست داشته باشد، اعتماد مخاطب (خریدار) از بین می‌رود.

ساختار اطلاعاتی یا پوشش اطلاعاتی، دقت و ظرافت فوق العاده‌ای می‌ طلبد، تخصص ‌های گوناگونی را به كار می ‌گیرد و در روح و روان و فكر و اندیشه مخاطب رسوخ می ‌كند. این پوشش به طور مستقیم از زمان، تكنولوژی و فرهنگ تأثیر می ‌پذیرد مانند محتوی، خود تاریخ انقضایی را یدك می‌ كشد. به همین دلیل است كه طراحی بسته ‌بندی كالا‌ها، هر چند وقت یكبار، با تغییر تكنولوژی ساخت یا كشف رنگ های جدید در طراحی بسته ‌بندی تغییر می ‌یابند و دگرگون می ‌شوند.
بسته‌بندی علاوه بر قابلیت حمل و نقل، با نوآوری می ‌تواند در زمینه‌ های تكنیكی، هنری و ارتباطی، كالا را برای بازار جذاب و قابل جلب توجه كرده و از این نقطه نظر میان كالا و مصرف كننده رابطه نوینی برقرار سازد، كمتر پدیده‌ ای ارتباطی مانند بسته ‌بندی، دو ویژگی جاذبه فردی و اجتماعی را تواماً با خود همراه دارد. در تعریفی سیستماتیك، طراحی بسته بندی را می ‌توان پوششی از یك سیستم دانست كه كالا نامیده می‌شود و كالا عبارت است از دانشی كه توسط انرژی در جرم ثابت شده است؛ از طرف دیگر هر سیستمی كه محتوای دانش است به ناچار دارای دو نوع پوشش نیز می‌باشد: یكی پوشش حفاظتی و دیگری پوشش ارتباطی، اطلاعاتی.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.