طراحی بنر

طراحی بروشور

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

بروشور چيست و طراحی بروشور چه کاربردی دارد؟

طراحی بروشور وبروشور (Brochure) وسیله ای است برای بیان توضیحات کامل یک محصول و نحوه استفاده از آن. به همین دلیل است که به آن، کالانما هم گفته می شود. زیرا یک کالای خاص را به صورت کامل تشریح می کند و یک کاربر پس از خواندن بروشور محصول، می تواند از آن محصول استفاده کند. تولید کننده ی یک محصول، باید برای محصولش شیوه استفاده از آن محصول را چاپ کند.

طراحی-بروشور

معرفی و درج اطلاعات استفاده از محصول، مهم ترین پارامتر یک بروشور است. این همان تفاوت بروشور و كاتالوگ است. شما در بروشور، در مورد یک محصول خاص صحبت می کنید ولی در یک کاتالوگ، مجموعه محصولات یک شرکت یا کمپانی، معرفی می شود. اگرچه امروز انواع محصولات تبلیغی و گرافیکی به صورت اینترنتی و غیر چاپی نیز منتشر می شوند، اما چاپ کاغذی، موجب دسترسی بیشتر و سهل الوصولی آن می شود. بروشورها بر خلاف کاتالوگ ها حجم کمتر و ظاهر ساده تری دارند.

بروشورها در اندازه های مختلف و با سلیقه سفارش دهنده طراحی و چاپ می شوند. آنها اغلب ارزان هستند و تیراژ بالایی دارند، زیرا قرار است که در میان مصرف کنندگان بیشماری توزیع شوند و معمولا بر روی کاغذی با گرم پایین چاپ می شوند تا هم ارزانتر باشند و هم خواندن آن ها برای مصرف کننده ساده تر باشد.

در طراحی بروشور دست طراح برای تعداد صفحات باز است و از این منظر او می تواند انواع اطلاعات را به همراه تصویر در کنار هم و بدون نگرانی از شلوغی صفحه بیاورد. از طرف دیگر چون هر بروشور مخصوص یک محصول خاص می باشد، به همین دلیل از لحاظ طراحی، کمتر در رقابت با بقیه طراحی ها است.

هدف استفاده ازبروشور

یک بروشور می‌تواند هدف و خدمات سازمان را توصیف کند.

ارائه‌ ی یک موضوع به صورت گروهی برای سازمان شما آشنا نیست؟
جلسه با یک آژانس سرمایه‌گذاری بالقوه چه‌ طور؟
مصاحبه با گروهی از داوطلبان بالقوه چطور؟
تقریباً در هر موقعیتی باید گروهتان را به فرد یا افرادی جدید معرفی کنید و در این زمینه بروشور مفید خواهد بود. اگر نمی‌توانید حقایق حیاتی سازمانتان نظیر ماموریت ، خدمات ارائه‌ شده ، مسئول ، نحوه‌ ی تماس ، نحوه‌ ی شکل‌ گیری گروه و غیره را در دو یا سه جمله بگویید، حتماً باید طراحی بروشور را مدنظر داشته باشید.
بروشور می‌تواند به سوالات رایج و معمول در زمینه‌ی سازمانتان پاسخ بگوید. اگر از پاسخ‌ دادن به سوالات تکراری نظیر «چگونه می‌توانم خدمات شما را دریافت کنم؟» یا «اگر بخواهم داوطلب شوم، باید چه کاری انجام دهم؟» خسته شده‌اید ، باید طراحی بروشور را مدنظر داشته باشید . البته بروشور نیز باعث نمی‌شود که افراد این سوالات را از شما نپرسند ، اما می‌توانید با استفاده از آن یک پاسخ صحیح را به آن‌ها بدهید.

استانداردهاي بروشور

وقتي يك بروشور طراحي مي كنيد بايد به روش مصرف از بروشور كاملا توجه داشته باشيد. بروشور نوعي تبليغات چاپي است كه هدف آن ترويج اطلاعات تبليغ يك محصول يا خدمات است طراحي بروشور مستلزم معرفت اصول اساسي تبليغات، نوشتن، متن آگهي و توليد است. بروشور همچون ديگر انواع موارد تبليغاتي به يك مفهوم و محتوا نياز دارد كه به پيوند بخورند. بروشور بر اساس نوع طرح مي تواند آسان تك رنگ، سه لتي آسان باشد. شكل اندازه بروشور بسيار مفرق است . رايج ترين بروشورها اکثرا ٌ ً سه لتي و با ابعاد ۲۷×۲۱ سانتيمتر است و يا چهار لتي ۳۵×۲۱ سانتي متر. برخي از بروشور ها از قطع بولتن يعني يك لتي ۴۲×۲۷ سانتيمتر مصرف مي شود زيرا بايد اطلاعات را بيش از اطلاعاتي كه در قطع استاندارد جاي مي گيرد، در جاي دهد. بروشورها نقش اطلاع رساني دارند به عنوان حاملي براي معرفي، شرح حال تبليغ محصول مصرف مي شود. بروشورها وسيله اي مناسب جهت تبليغ و اطلاع رساني به مخاطبين ویِژگزینشه درباره كنفرانس و ديگر رويدادها است صرفاً مي توانند روش ي باشند و اطلاعاتي درباره بهداشت عمومي يا مطالب عمومي نظير اين به مردم بدهند. بروشورها را مي توان به صورت پست مستقيم باشد با يك، دو، سه، چهار پنج ستون.

طراحی بروشور

نکات مثبت بروشور تبلیغاتی

از دیگر نکات مثبت این شیوه تبلیغات، این است که مخاطب می تواند آن را همراه خود ببرد و در فرصتی مناسب بخواند( برخلاف پوستر یا بنر که باید در یک مکان نصب شود). از آنجا که بروشور در حکم یک نقشه راهنما در ارتباط با یک موضوع مشخص است، دقت مخاطب نسبت به مطالب منعکس شده در آن نیز بیشتر خواهد بود. در عین حال با توجه به کم حوصلگی مخاطبان، بیشتر برای کالاهای مصرفی و موضوعات «خدمات ضروری» می تواند پاسخگو باشد.

نكاتي كه بايد پيش از شروع طراحي بروشور مدنظر داشت:

 • موضوع يا هدف اين بروشور چيست؟
 • مخاطب كيست؟ چنانچه بيش از يك مخاطب وجود دارد، شايد بخواهيد كه چند بروشور طراحي كنيد.
 • مشتري چطور از اين محصول يا خدمات استفاده خواهد كرد؟
 • چه اطلاعاتي در متن بايد لحاظ شود ؟
 • چه كسي متن آگهي را خواهد نوشت؟
 • پيام چيست؟
 • جهت ارائه پيام، ميزان اطلاعاتي كه بايد در متن جاي گيرد و مخاطب كدام قطعي از تمام مناسبتر است.
 • آيا مي خواهيد جهت جذاب تر كردن جلد بروشور از تصوير مصرف كنيد يا مي خواهيد از يك عنوان سياه و چشـم گير مصرف كنيد.
  وقتي يك بروشور طراحي مي كنيد – و يا هر نوع آگهي چاپي – را طراحي مي كنيد ، جامعيت سادگي كليدهاي اصلي طرح خوب است. عنوانهاي اصلي عناوين فرعي بايد در آگهي منسجم و يكپارچه باشند بايد در قياس با متن آگهي متمايز و مفرق باشند. چنانچه از قلم هاي مختلفي است خوبتر است كه شكل قلم ها با همخوان سازگار باشند.

انواع طراحی بروشور ها وارائه بروشور ها

 1. بروشورهای لتی (به هر برگ بروشور که به برگ دیگر اتصال دارد، یک لت گفته می شود.)
 2.  بروشورهای فرمی
 3. بروشورهای اسلیپ کیس

بروشورهای لتی

 بروشورهایی هستند که صفحات آن بر روی هم تا می خورند و در نهایت بروشور بصورت مجموعه ای از صفحات تا شده (روی جلد، پشت جلد و صفحات داخل) در اختیار مخاطب قرار می گیرد. ویژگی اصلی این بروشورها این است که نیاز به دوخت صفحات به یکدیگر نداند و صحافی آنها با خطوط تاخور انجام می پذیرد. نحوه ی تا خوردن صفحات بر روی هم ممکن است بصورت رو به پشت باشد که در این صورت بروشور، آکاردئونی گفته می شود. حالت دوم تا خوردن به این صورت است که یک  صفحه بر روی صفحه کنار خود تا  شده، سپس دو صفحه بر روی صفحه کناری تا می شوند و این حرکت در همان جهت تاخور اول ادامه پیدا می کند. این بروشورهای لتی را می توان دربی یا تودلی نیز گفت. در حالت آکاردئونی پهنای لت ها معمولا هم اندازه تعیین می شوند ولی در حالت تودلی معمولا لت هایی که بر روی لت دیگری تا می شوند در پهنا کمی کوچکتر تعریف می شوند، این امر بدلیل جلوگیری از قوس برداشتن و به اصطلاح شکم کردن بروشور به هنگام تا خوردن و بسته شدن است.
علاوه بر دو حالت ذکر شده در نحوه ی چیدمان صفحات بروشورهای لتی، شیوه های ابتکاری دیگری نیز قابل ارائه هستند که ممکن است تلفیقی از یکدیگر باشند. (از جمله مواردی که تعیین کننده ی انتخاب حالت لتی یا فرمی است تعداد صفحات و محل ارائه بروشور است، بروشور هایی را که دارای تعداد صفحات کمی هستند و معمولاً در نمایشگاه ها ارائه می شوند، به حالت لتی طراحی و عرضه می کنند).

بروشورهای فرمی

 در طراحی بروشورهای فرمی، حالت چیدمان صفحات مانند نشریه یا کتاب است. به عبارت دیگر تفاوت عمده ی طراحی بروشور های فرمی و بروشورهای لتی در این است که در بروشورهای فرمی صفحات در قسمت عطف به یکدیگر متصل اند و دیدن تمام صفحات در کنار یکدیگر امکان پذیر نیست، در حالی که در بروشورهای لتی شما غالبا امکان دیدن نیمی از صفحات بروشور را در یک دید خواهید داشت. بروشورهای فرمی در بیشتر موارد ته دوخت می شوند و این دوخت معمولا با مفتول های فلزی (منگنه) انجام می گیرد. طراحی بروشور معمولا دارای جلد است و بویژه در حالت لتی باید روی جلد و پشت جلد آن جدای از نحوه تا خوردن، توسط ایجاد فضای لازم قابل تشخیص باشند. عواملی که در روی جلد قید می شوند عبارتند از: نام موضوع، نشانه ی آن موضوع، تصویر یا تصاویر مرتبط که می توانند جنبه ی مفهومی و نیز تزئینی داشته باشند و نهایتاً شعار تبلیغاتی. در روی جلد معمولاً نشانی (مختصر) قید نمی شود و توضیحات نوشتاری متن مطلقاً نباید از روی جلد آغاز شود. پشت جلد نیز محل قرار گیری نشانی و در بسیاری موارد تکرار عنوان موضوع و نشانه است. باید دقت داشت که در اکثر موارد و بطور معمول، اندازه ی عنوان و آرم در پشت جلد کوچکتر از اندازه ی آنها در روی جلد است.
    محل قرار گیری عوامل بصری ذکر شده را موضوع کار مشخص می کند ولی در غالب موارد عنوان در پایین نشانه قرار می گیرد و در پشت جلد مجموعه نشانه و عنوان، و در نیمه ی پایینی کادر، نشانی چیدمان می شوند. همچنین مناسب تر است در صفحه ی پشت جلد مطالب متن قید نشوند. 

بروشورهای اسلیپ کیس

بروشورهای اسلیپ کیس بروشورهایی هستند که جلد آنها بصورت یک فولدر یا پوشه ساخته می شوند و صفحات داخل آن بطور مجزا و جدا از یکدیگر تهیه می شوند، سپس این صفحات در داخل جلد یا همان فولدر قرار می گیرند.
    غالباً جنس جلد در طراحی بروشور های اسلیپ کیس نسبت به صفحات داخل ضخامت بیشتری دارد، همچنین بدلیل عدم اتصال صفحات متن و جلد، در صورتی که نیاز به جایگزین کردن متن جدید باشد، این امر براحتی امکان پذیر خواهد بود.
پامفلت و لیف لت از گونه های دیگر بروشور هستند. پامفلت، بروشوری است که دارای صفحات اندک است و جنس کاغذ جلد و صفحات داخل آن از کاغذهای گرماژ کم انتخاب می شود. غالب دفترچه های راهنمای کالاهای مصرفی از مجموعه ی پامفت ها به شمار می آیند. لیف لت نیز به برگه های کوچکی اطلاق می شود که درون بسته بندی ها قرار می گیرند و توضیحات لازم را در اختیار مخاطبان قرار می دهند (مانند بسته های دارو).
    انتخاب قطع و تعداد صفحات بروشور همچون تمامی گونه های گرافیک بر اساس حجم مطالب نوشتاری و تصویری و نیز مخاطب مشخص می شود. اندازه و نوع قلم نیز متناسب با موضوع و مخاطب تعیین می شود ولی بطور معمول اندازه قلم متن بروشور بین پوینت 8 تا 14نازک انتخاب می شود (شکل ظاهری قلم می تواند در انتخاب قلم های مابین این دو اندازه یاری رسان باشد).
    همینطور فاصله بین سطرهای نوشتار متن بر اساس اندازه پوینت حروف به اضافه ی یک سوم همان اندازه انتخاب می شود. اگر چه نهایتاً این اندازه در جهت زیباتر کردن مجموعه اثر قابل افزایش یا کاهش است.
    در صفحه آرایی بروشور، رسم یک پایه کار یا گرید الزامی است. پایه کار مشخص می کند که حاشیه های بروشور (قسمت هایی که نوشته قرار نمی گیرد) پهنای ستون نوشتار، محل قرار گیری عکس ها و … به چه صورت باشند.
    بروشور این امکان را به سفارش دهنده می دهد که موضوع خود را به دو یا چند زبان ارائه کند، در حالی که بدلیل تعدد صفحات و فضای قابل توجه، و در دید نبودن تمامی حجم مطالب تصویری و نوشتاری، محصول شلوغ و آزار دهنده نیز نمی شود.
    ایجاد روحیه ی هماهنگ در تمامی صفحات بروشور از جمله مواردی است که باید مورد توجه طراح قرار گیرد. این هماهنگی می تواند از طریق اجرای لی اَوت مناسب، به کار گیری عنصر بصری مشترک در صفحات و یا سود بردن از رنگ های هارمونیک انجام پذیرد.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.